Çarşamba, Haziran 09, 2010

Arıza

Alıntı

Arıza: Bir Arıza'nın Anatomisi
Sinem Ersever

...

Varsayalım, biz çekirge gibi hoplayan fikirlerimizi zaptettik... 'Neden?' takıntımızdan da vazgeçtik... Bencilliğimizi de yenip kendimizi sevdiklerimize 'uydu' olarak atadık... Ruh halimizdeki çalkanmaları da kontrol etmeyi öğrendik... İp üzerinde bisiklete binerken, beş top çevirip, aynı anda ağzımızdan ateş çıkarmayı becerdik! Böyle bir düzeni sürdürebilir miyiz?

Tabii ki hayır! Çünkü Entropi Yasası, düzene oturmuş herşeyin bozulmasını emreder! Bu yasa, dünyada her şeyin düzenden düzensizliğe doğru hareket etmesidir. Ve dengeli halimizin 'kalıcı' olmasını engeller.

Bu, biz 'yazgısı engebelilerin' hayat döngüsüdür. Sistemli, dengeli ve uyumlu bir hayat kaderimizde yoktur.

En baştan kabullenmek gerekir: Bizler 'entropik' yani devinime mahkum insanlarız. İhtimallerle flört etmeden ve 'beklenmedikler'le oynaşmadan duramayız. Bizim dünyamızda, her şey düzenden düzensizliğe doğru, düzensiz bir şekilde ilerler. Kendimizle mesaili bir iş gibi cebelleşmek, aşk ve iş hayatımızı bozup bozup yeniden kurmak bizim entropik görevimizdir.

...

2 yorum:

Sevgi Gibi dedi ki...

nasıl özlemişim güzel yazılarınızı okumayı. ara mı verdiniz? verin tamam, ama mümkünse geri dönüşü de olsun bu aranın ;)
çok talepkarım çok :))

Adsız dedi ki...

yazgısı engellileri sevdim..
=)
atalet..